Според карта от 1927 г. София в посока изток е свършвала на
Орлов мост
Орлов мост е построен от арх. Вацлав Прошек, архитект-асистент Йосеф Прошек и инж. Иржи (Георг) Прошек през 1891 г. Металните фрагменти са проектирани и изпълнени от “Вагнер и Биро” АД – Виена. През 1981 г. мостът е реконструиран и добива днешния си вид.
Ако те питат: “Колко лъва има на Орлов мост?”, отговорът е “Четири”. Намират се в долната част на колоните.
Качваме се на файтон и тръгваме на запад към
Софийският Университет “Св. Климент Охридски”
Софийският Университет “Св. Климент Охридски” е построен по конкурсен проект на френския архитект проф. Анри Бреасон от 1910 г. При реализацията проектът е преработен от арх. Й. Миланов, след което се реализира през периода 1924-1934 г.
Централното крило на сградата на СУ е построено с щедрите дарения на братята Евлоги и Христо Георгиеви, чиито бронзови фигури пред входа са дело на скулптора Кирил Шиваров. Разнообразната украса на сградата е дело на скулпторите Михайло Парашчук, Любен Димитров и Любомир Далчев.
През 1940 г. започва разширение с добавяне на две крила към централната сграда. То е възложено на арх. Любен Константинов. Втората световна война забавя строителството. То е продължено чак през 50-те години, а окончателно Северното крило е завършено едва през 1985 г.
Учила съм в този университет и това е една от най-любимите ми софийски сгради.
Пеша през градинката между Народното Събрание и Художествената Академия стигаме до
Храм-паметник “Св. Александър Невски”
Основният камък на църквата е положен на 19 февруари (3 март) 1882 г. Построена е по проект на руския архитект проф. Александър Померанцев, съвместно с арх. Александър Смирнов и арх. Александър Яковлев в периода 1904-1910 г. Представлява кръстообразна петкорабна базилика, заема площ от 3170 кв. м. и може да побере пет хиляди богомолци.
Иконите и стенописите са дело на Антон Митов, Иван Мърквичка, Виктор Васнецов, Болотнов, Савинский, Кисельов, Мясоедов, Бруни, Розентал и мнозина други известни художници.
В днешно време неизвестни художници се събират близо до църквата. Нарисувала съм един от тях в долния десен ъгъл на картината.
На стотина метра от “Св. Александър Невски” е
Църквата “Света София”
Това е най-старата софийска църква – датира от шести век. През шестнадесети век турците я превръщат в джамия, наречена “Сияуш паша джамия”. Две земетресения в началото на деветнадесети век почти я разрушават. Осветена е наново като църква през 1930 г.
В градинката пред църквата пием вода от чешмичката, украсена със статуя на св. Георги Победоносец, дело на Мина Иванов.
Ще отидем да запалим свещички и в
Руската църква “Св. Николай”
Построена по проект на руския архитект М. Т. Преображенски през 1912 г. В криптата на църквата е гробът на архиепископ Серафим Соболев. На него се оставят бележчици с молби към светията. Искания за материални блага не се одобряват.
Материалните блага се отпускат наблизо, в
Софийската Пощенска Банка на ул. “Московска” 19
Проектант на четириетажната постройка е виенският възпитаник архитект Георги Фингов. Построена е през 1912 г.
Горе на фасадата има скулптура на Меркурий (бог на банкери, търговци, крадци и мошеници), с чувал пари.
Днес в сградата се разполагат шефовете на Банка ДСК.
Залагаме бащина нивичка срещу малък кредит с голяма лихва, за да поживеем с Пурко като граждани, било то и за един ден.
Тръгваме на разходка по
Булевард “Цар Освободител”
Сградата на Чиновническото Кооперативно Застрахователно Дружество.
Проектирана от архитектите Георги Фингов, Димо Ничев и Георги Юруков, построена през 1926 г. До нея е Гранд-хотел “България”, а след него –
Царския дворец
Преди Освобождението това е било конакът на бейлербея. Преустроен, разширен и превърнат в княжески дворец (по-късно става царски) от арх. Виктор Румпелмайер с помощта на арх. Якоб Хайнрих Майер и арх. Антонин Колар в периода 1880 – 1882 г. Днес е саморазрушаваща се сграда на Националната Художествена Галерия.
Пред входа има огромна локва. Не ни пускат на бала, защото нямаме подходящи дрехи.
Ще обиколим дрехарниците по
Улица “Търговска”
На мястото на днешната сграда с надпис “Народно събрание”, която допреди двадесет и три години беше Партийния Дом (с петолъчката отгоре), преди Втората Световна Война е имало малки кокетни сградички с малки симпатични магазинчета. Улицата наляво е “Дондуков”, надясно (с трамвая) – жълтите павета. В дъното е двореца, оцелял по чудо след освобождения, войни, преврати и революции.
Ще пренощуваме в
Гранд-хотел “Панах”
Първоразрядният хотел “Панах” е построен в края на деветнадесети век по проект на арх. Шванбергер. Разположен на ъгъла на улиците “Дондуков” и “Сердика”. На партера има ресторант и кафе-сладкарница. Просъществувал е до двадесетте години на ХХ век, съборен безмилостно от Застрахователно Дружество “Български Феникс” (високата сграда с птицата отгоре). Днес там се издига Министерският съвет.

“Улица Търговска” Гранд-хотел “Панах” и сградата на Застрахователно Дружество “Български Феникс”. Масло/платно, 30х40 см.
От хотел “Панах” тръгваме надолу по
Булевард “Дондуков”
Пак е валяло…
Вечерта ще гледаме “Криворазбраната цивилизация” в
Народния театър “Иван Вазов”
Театърът е проектиран от виенското архитектурно бюро “Фелнер и Хелмер”. Скулптурната украса е на Е. Хегенбард, Ф. Фолк, Боте и Ерман. Построен през 1904-1906 г. на мочурливо място над Кривата река. Опожарен през 1923 г. и реконструиран по проект на арх. Мартин Дюлфер.
Предстои да напуснем Стара София покрай Халите, по бул. “Мария Луиза”, през Лъвов мост и гарата, но нека постоим още малко край фонтана, преди да тръгнем…
За вас нарисува и разказа Мила Василева (жената с червената рокля в картините).
М-)
*** Част от картините са изложени на тротоара за българско и чуждестранно изкуство пред “Св. Александър Невски” в София.
Прекрасно!☺
Истинско удоволствие беше “разходката в картини”
Споделям напълно коментара на Цвети!
Трябва ми спешно картина на Софийския университет.Вашата е великолепна.Мога ли да си я купя
Беше истинско удоволствие! Продължавай в същия дух. Например за старите култови сгради на София.